Nadzwyczajni szafarze Komunii św. zjechali do Poznania

szafarzePierwsze ogólnopolskie sympozjum dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. odbyło się w piątek w Poznaniu. „Posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. sięga czasów starożytnych i dobrze się stało, że odkryto ją także w Kościele po Soborze Watykańskim II” – podkreślił bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Sympozjum zorganizowano na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. „Szafarzom konieczna jest formacja, by lepiej rozumieli Kościół, a podstawowym celem ich posługi musi być dobro duchowe wiernych, a nie wygoda duszpasterzy” – mówił do uczestników spotkania abp Stanisław Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu zauważył, że bez posługi nadzwyczajnych szafarzy trudno byłoby dziś odwiedzić co niedzielę wszystkich chorych pragnących przyjąć Komunię św. Obecni na sympozjum księża postulowali, żeby w wyjątkowych sytuacjach także członkowie rodzin mogli zanosić swoim domownikom Komunię św. po niedzielnej Mszy św. „Nie widzę przeszkód, żeby zastosować w takich sytuacjach przepis o możliwości jednorazowego upoważnienia do rozdawania Komunii św. i pozwolić konkretnej osobie na taką posługę wobec najbliższych” – mówił bp Stefan Cichy. Biskup legnicki zauważył, że spotkał się z taką praktyką w Stanach Zjednoczonych.

W sympozjum wzięło udział blisko dwustu szafarzy z kilkudziesięciu polskich diecezji.