Nadzwyczajny szafarz Komunii św. i jego liturgiczna posługa w archidiecezji gnieźnieńskiej

W czasie ostatnich rekolekcji wielkopostnych nadzwyczajni szafarze Komunii świętej posługujący na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej mogli zapoznać się z poprawionym i poszerzonym wydaniem publikacji „Nadzwyczajny szafarz Komunii św. i jego liturgiczna posługa w archidiecezji gnieźnieńskiej”.

Książka pod redakcją ks. dr. Franciszka Jabłońskiego z Wydziału Duszpasterstw Specjalistycznych Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie zawiera m.in. słowo wstępne Prymasa Polski, wskazania KEP odnośnie posługi nadzwyczajnego szafarza, instrukcję dotyczącą formacji i sposobu wykonywania posługi, obrzędy Komunii św. w domu chorego, a także dodatek zawierający modlitwy i pieśni oraz informację o Misyjnym Apostolstwie Chorych. Ważną cechą jest również sztywna okładka, dzięki której książeczka nie ulegnie zbyt szybko zniszczeniu.

Do gorliwego wypełniania posługi zachęca szafarzy ks. prymas Józef Kowalczyk w specjalnie dla nich napisanym słowie wstępnym:

W roku beatyfikacji Jana Pawła II życzę wszystkim nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, abyście – wzorem błogosławionego Jana Pawła II – swoją posługą przyczyniali się do większej chwały Bożej i wzrastali w osobistej relacji z Chrystusem Eucharystycznym. Niech dzięki także Waszej posłudze jak największa liczba wiernych doświadczy, że „Eucharystia (…) jest chlebem łamanym, który dając życie wieczne (por. J 6, 33), otwiera ludzi na wielką nadzieję” (Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2005).