19 lipca 2024

Jak wygląda monstrancja i do czego służy? Wyjaśniamy i podpowiadamy, gdzie ją kupić

Choć obecna jest w każdym kościele katolickim, nie wszyscy wiedzą, do czego służy i jak ważna dla świątyni jest jej symbolika. O czym mowa? O jednym z najważniejszych naczyń liturgicznych, czyli o monstrancji. Obok pateny i kielicha to jeden z najcenniejszych elementów wyposażenia kościoła. Czym wyróżnia się monstrancja? Gdzie można kupić to okazałe naczynie? Czytaj dalej – odpowiadamy.

Monstrancja – czym jest i do czego służy?

Podczas mszy świętych kapłani używają wielu naczyń liturgicznych, jednak jednym z najważniejszych jest bez wątpienia monstrancja. Służy do przechowywania konsekrowanej hostii, dając tym samym wiernym nadzieję, że Chrystus jest obecny wśród nich. Monstrancja wystawiana jest na ołtarz podczas nabożeństw, dzięki czemu wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament.

Początkowo monstrancje przypominały transparentne puszki i nie miały wiele wspólnego z wyjątkowymi naczyniami, które zdobią dziś kościoły. Obecnie budowa monstrancji jest spójna. Każda składa się z trzonu z nodusem, stopy i repozytorium na hostię. Ciało Chrystusa jest utrzymywane w jej wnętrzu przez melchizedek.

Jak powinna wyglądać monstrancja?

Monstrancja jest jednym z najbardziej okazałych naczyń liturgicznych, jakich używa się podczas liturgii. Z uwagi na to, że służy do przechowywania Najświętszego Sakramentu, jej wygląd musi być wyjątkowy. Właśnie dlatego do jej produkcji z reguły wykorzystuje się cenne surowce, takie jak brąz, mosiądz, a nawet złoto.

Monstrancja może mieć różne formy. Każda parafia dopasowuje wygląd naczynia do wyposażenia swojego kościoła i jego historii. Najczęściej w świątyniach spotyka się monstrancje promieniste, choć są kościoły, których wnętrze zdobią monstrancje gotyckie. Naczynia te są też zróżnicowane pod względem rozmiaru Najświętszego Sakramentu – wyróżnia się te przeznaczone do małej i dużej hostii. Monstrancja na małą hostię znajdzie zastosowanie podczas nabożeństw odbywających się w dni powszednie – wówczas wiernych jest mniej. Podczas procesji i rezurekcji zdecydowanie lepiej wybrać monstrancję na dużą hostię.

Gdzie warto kupować naczynia liturgiczne?

Monstrancja jest najważniejszym elementem wyposażenia kościoła. Właśnie dlatego wybierając ją, należy zwrócić szczególną uwagę na staranność wykonania i sposób wykończenia tego naczynia. Jako małe dzieło sakralnej sztuki powinna zachwycać zdobieniami. Warto jednak pamiętać, że podczas liturgii ma też charakter użytkowy. Powinna być więc ergonomiczna dla kapłana.

Obecnie dopracowane w każdym calu monstrancje można kupić nawet w sklepach internetowych – to wygodne rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na asortyment dostępny np. w e-sklepie Sklep Sakralny – w ofercie można znaleźć zachwycające monstrancje polskiej produkcji. To gwarancja starannego wykończenia, najwyższej jakości surowców i atrakcyjnej ceny.