18 czerwca 2024

Pamiątka po zmarłej osobie – co będzie odpowiednim wyborem

Gdy umiera bliska osoba, rodzina i przyjaciele mają poczucie, że zawala się im cały świat. To niezwykle trudny czas, dla wielu traumatyczny, szczególnie wtedy, gdy śmierć nastąpiła nagle, w wyniku wypadku, ale i wtedy, gdy była spodziewana, np. po długiej i wykańczającej chorobie. Najbliżsi muszą w tych trudnych chwilach zająć się formalnościami pogrzebowymi. Nierzadko mają również problem z tym, co zrobić z rzeczami po zmarłej osobie, co nadaje się do zostawienia jako pamiątka. Dziś sprawdzamy, jakie rzeczy warto pozostawić lub co może się sprawdzić w roli sentymentalnej pamiątki przypominającej zmarłą osobę.

Ubrania po zmarłym

Najczęściej po zmarłym pozostaje sporo ubrań. Są takie osoby, które nie mogą wręcz się ich pozbyć, bo mają poczucie, że to cząstka bliskiego zmarłego. Coś, co daje poczucie, że można liczyć na duchowe wsparcie. Pozostawienie ulubionych ubrań zmarłego jest dobrym pomysłem, jeśli trudno się z nimi rozstać czy też były to elementy garderoby ubierane na szczególne, wspólnie obchodzone okazje.

Jeśli zaś wśród ubrań nie ma tych, które nadają się do zostawienia jako pamiątka bądź po prostu dla rodziny nie wiążą się z żadnymi szczególnymi wspomnieniami, można je oddać potrzebującym. Istnieje wiele organizacji i punktów chętnie przyjmujących tego typu dary.

Biżuteria – nie tylko dodatek

Przede wszystkim po zmarłych kobietach często pozostaje sporo biżuterii. Z jednej strony to rzeczy materialne, które mogą mieć sporą wartość, z drugiej zaś doskonale nadające się jako pamiątka. Takiej biżuterii można używać na co dzień lub pozostawić ją na specjalną okazję. Będzie przypominać zmarłą, a do tego jest to coś, co nie zajmuje dużo miejsca i nie kojarzy się z żadnymi przesądami o negatywnym wydźwięku.

Pamiątka na zamówienie

Co zrobić, gdy po zmarłym nie zostaje nic, co nadaje się na pamiątkę? Lub wtedy, gdy bliskie osoby ze względu na przekonania czy przesądy nie chcą korzystać z rzeczy pozostałych po zmarłym? Można zdecydować się na zamówienie elementów wykonywanych z prochów bądź kosmyka włosów. Domy pogrzebowe oferują wykonanie z nich na przykład biżuterii. Z kolei w ofercie ze strony https://dompogrzebowylomianki.pl/ można znaleźć propozycję wykonania unikalnego klejnotu – Diamentu Pamięci. Takie osobiste pamiątki są doskonałym sposobem na upamiętnienie ważnych w życiu rodziny i przyjaciół osób, które odeszły z tego świata.

Ulubione kwiaty zmarłego

Wielu zmarłych za życia chętnie zajmowało się pielęgnacją kwiatów. Wbrew pozorom rośliny goszczące w domu to nie tylko kwestia walorów dekoracyjnych. Do nich można się przywiązać i z miłością je pielęgnować każdego dnia. Rośliny, które należały do ulubionych gatunków zmarłej osoby, warto pozostawiać, bo zazwyczaj nie są wymagające w pielęgnacji, a rodzinie dadzą poczucie, że bliski duchem wciąż jest wśród nich.

Pamiątki po zmarłych – niezależnie od ich formy – pozwalają łatwiej przetrwać okres żałoby. Dają poczucie bliskości zmarłego i to przez cały czas korzystania z nich.