18 czerwca 2024

Drewniana Polska – kościół w Tomaszowie Lubelskim

Na ziemiach polskich nie brakuje ciekawych zabytków drewnianej architektury. Są wśród nich wyjątkowo cenne obiekty, takie, jak kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Dlaczego stanowi on tak ważny punkt w programie niemal każdej wycieczki po wschodniej części polskiego Roztocza?

Zwiedzanie świątyni w Tomaszowie Lubelskim

Powodów, dla których warto zwiedzić drewnianą świątynię w Tomaszowie Lubelskim, jest wiele. Wzniesiony w latach 20. XVII wieku kościół Zwiastowania NMP to cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Warto dodać, że niektórzy planują odwiedzić np. śląski Park Gródek w Jaworznie, a mimo to jakimś cudem znajdują się w Tomaszowie Lubelskim i zwiedzają tutejszy kościół. Ufundowany przez Tomasza Józefa Zamoyskiego, ordynata miasta i wojewodę kijowskiego, od samego początku zachwycał swą formą i wspaniałym wyposażeniem. Dzięki systematycznie przeprowadzanym remontom, świątynia ta do dziś zachwyca.

Na co warto zwrócić uwagę podczas jej zwiedzania?

Kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim jest ciekawą, trójnawową świątynią, wzniesioną w konstrukcji zrębowej. Orientowany kościół o układzie bazylikowym może się pochwalić ciekawą sylwetką, w której wyróżnia się dwuwieżowa fasada. Modrzewiowa świątynia stanowi jednocześnie jeden z najciekawszych przykładów stylu barokowego w tej części Roztocza, warto zatem uważnie się jej przyjrzeć. A co z wyposażeniem? Część zabytków, które można dziś oglądać w tym kościele, pochodzi z dawnego klasztoru trynitarzy. W trakcie zwiedzania kościoła warto zwrócić uwagę na manierystyczny ołtarz główny, w którym umieszczono cudowny obraz MB Szkaplerznej z Dzieciątkiem i relikwie Świętego Feliksa. Na uwagę zasługują też cztery późnobarokowe ołtarze boczne, wykonane pod koniec XVIII stulecia. Barkowe konfesjonały, wczesnobarokowa ambona z baldachimem, którą dodatkowo zdobi rzeźba Świętego Archanioła – oto kolejne dzieła sztuki sakralnej, na które we wnętrzu tego kościoła koniecznie trzeba zwrócić uwagę.