19 lipca 2024

Medytacja – czym jest i dlaczego warto ją praktykować?

Medytacja jest praktykowana przez coraz większą liczbę osób na całym świecie. Ma to związek między innymi ze stresem, który codziennie nam towarzyszy, a także z szybkim tempem życia. Medytacja to inaczej zwana praktyka uważności. Przynosi ona wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu.

Czym jest medytacja i dlaczego warto ją praktykować?

Medytacja polega na skupianiu się na chwili obecnej. W ciągu dnia poświęcamy wiele godzin na myślenie o tym co było lub o tym co będziemy robić za godzinę, jutro, czy za kilka dni. Medytacja pozwala nam się odprężyć i wyciszyć umysł. Wpływa pozytywnie na umysł i ciało. Regularna praktyka medytacji redukuje stres, zmniejsza niepokój, zwiększa kreatywność, pomaga w nauce, poprawia wydajność pracy i nastrój. Oprócz tego może spowalniać rozwój chorób poznawczych takich jak alzheimer, a także zmniejsza odczucia bólowe, napięcie i sztywność w przypadku reumatyzmu. Jak widać medytacja daje nam wiele korzyści, dlatego warto zacząć regularnie ją praktykować.

Jak medytować?

Medytacja to nic innego jak praktyka uważności. Skupiamy się na tym co jest tu i teraz. Osiągniemy to dzięki skupieniu się na oddechu. Praktykować powinniśmy w cichym pomieszczeniu bez rozproszeń. Możemy również robić to na łonie natury. W tym wypadku dźwięki, które będziemy słyszeć wokół wpłyną na odprężenie. Do medytacji wystarczy wygodnie usiąść lub położyć się. Możemy usiąść z nogami skrzyżowanymi, jednak nie jest to konieczne. Kiedy przyjmiemy wygodną pozycję zamykamy oczy i staramy się wolno oddychać. Powinniśmy skupić nasze myśli na oddechu. Dzięki temu będziemy myśleć o chwili obecnej. W czasie medytacji mogą pojawiać się różne myśli. Jest to normalny proces. Skupienie się na oddechu pomaga oczyścić umysł i pozbyć się natłoku myśli. Dobrą metodą dla początkujących są medytacje prowadzone. W internecie znajdziemy wiele filmików. W tym wypadku najlepiej założyć słuchawki, gdyż wtedy będziemy mieć wrażenie, że osoba prowadząca medytacje mówi bezpośrednio do nas. Medytacje prowadzone ułatwiają nam zrelaksowanie się. Wiele osób nie podejmuje się medytacji, gdyż jak twierdzą mają za mało czasu. Tak naprawdę już 15 minut dziennie wystarczy, żeby odczuć jej pozytywny wpływ.