18 czerwca 2024

TOP 10 ciekawostek o Księżycu

Księżyc jest jedną naturalną satelitą Ziemi. Wiemy, że jest piąty co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Ta satelita powstała 4,6 miliarda lat temu. Zatem na pewno warto poznać nieco ciekawostek o księżycu.

TOP 10 ciekawostek o księżycu

1. Obie strony księżyca są jasne, nie ma po prostu ciemnej strony księżyca. Natomiast tylko z jednej strony jest go widać z Ziemi.

2. Czas potrzebny na obrót wokół własnej osi zajmuje tyle samo czasu, co Księżyc potrzebuje do pokonania jednej orbity Ziemi, czyli około 27,3 dnia.

3. Synchronizacja księżyca jest taka, że zawsze skierowany jest na półkule Ziemi.

4. Księżyc nie ma atmosfery, powierzchnia księżyca nie jest chroniona przed promieniami słonecznymi i są ogromne wahania temperatury. Na księżycu nie słychać dźwięku przez brak atmosfery.

5. Odległość między ZIemią a księżycem wynosi średnio około 384 tys. kilometrów.

6. Księżyc co roku oddala się od naszej planety o około 3,8 cm i będzie to robił przez około 50 miliardów lat.

7. Na księżycu jest szybki internet – jest to nawet 19 Mbps.

8. Pył księżycowy pachnie jak proch strzelnicy – takie jest przynajmniej stwierdzenie astronautów.

9. Po księżycu chodziło już 12 Amerykanów, a o ich badaniach przeprowadzonych na Księżycu przeczytasz na www.naukowe.pl.

10. W ciągu 40 ostatnich lat nikt nie był na księżycu.

Księżyc jest widoczny i piękny nocą. To właśnie wtedy zwraca uwagę wszystkich ludzi na Ziemi. Warto także dodać, że księżyc tuż po słońcu jest najjaśniejszym ciałem niebieskim. Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na księżycu był Neil Armstrong na misji Apollo 11 w 1969 roku. Natomiast w 1972 roku ostatnim człowiekiem, którym chodził po księżycu był Gene Cernan na misji Apollo 17.