25 maja 2024

Już za niedługo Walentynki. Sprawdź, jak świat je obchodzi

Bardzo dużymi krokami zbliża się święto które obchodzi cały świat. W Polsce przypada ono 14 lutego, tak to właśnie walentynki ! Jak święto miłości obchodzimy w Polsce a jak w innych krajach ? Poznaj kilka ciekawostek…


Przyjmuje się że walentynki wywodzą się z Ameryki nic bardziej mylnego, mimo iż to właśnie tam obchodzi się je najhuczniej.


Sama nazwa walentynki pochodzi od Walenty lekarza który poświęcił życie dla miłości. W III wieku cesarz Rzymski zakazał udzielania ślubów mężczyznom miedzy 18 a 36 roku życia, gdyż byli to najlepsi legioniści. Walenty jednak złamał ten zakaz udzielając ślubu. Gdy cesarz się o tym dowiedział wtrącił biskupa Walentego do więzienia. Tam jednak lekarz poznał i zakochał się w niewidomej córce strażnika. Niestety karą za miłość było skazanie Walentego na karę śmierci, egzekucja odbyła się 14 lutego.

Do Polski Walentynki dotarły dopiero w latach 90. Naszym miastem zakochanych jest Chełmnie gdzie co roku odbywają się obchody zakochanych pod nazwą ” Walentynki Chełmińskie”. To właśnie w kościele farnym w Chełmnie przechowywana jest relikwia świętego Walentego prawdopodobnie od średniowiecza.
Walentynki to najlepszy czas pokazania drugiej osobie jak bardzo się ją kocha, to świetna okazja do obdarowania partnerkę/ partnera upominkami z czego świetnie korzysta marketing, wpuszczając do sprzedaży od kartek do bielizny gadżety Walentynkowe. Najdroższą kartkę walentynkowa otrzymała śpiewaczka operowa Maria Callas od Arystotelesa Onassisa. Karta ta została wykonana z litego złota, zdobiona diamentami, szafirami oraz brylantami. Prezent ten zapakowany został w futro z norek.
Święto te jest także dobrą okazja do spalania kalorii ponieważ jedna minuta całowania pozwala spalić 26 kalorię. Mistrzami świata w całowaniu została para z Tajlandii w 2013 roku, kiedy to ich usta złączyły się na 58 godzin, 35 minuty oraz 58 sekund.
Walentynki to piękne święto oraz znakomita okazja do pokazania drugiej osobie ile dla nas znaczy. Więc obdarowujmy się prezentami, pięknymi, romantycznymi gestami czy też dłuuugimi pocałunkami.